top_banner

Aktualności :
Stowarzyszenia Gospodyń
"Wójcin nad Prosną"

Str. 10
(2016-15)

Historia KGW i Stowarzyszenia w Wójcinie
Aktualna Galeria
Aby powiększyć któreś ze zdjęć - kliknij na nim ...
Po więcej obrazów odsyłam do >> Galerii zdjęć KGW i Stowarzyszenia


18.6.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń wzięły udział w festynie zorganizowanym w ramach "Dni profilaktyki i promocji zdrowia - Żyj zdrowo na sportowo!". Impreza odbyła się 18 czerwca br. na rynku w Wieruszowie. Miała na celu: promowanie i zachęcanie mieszkańców powiatu wieruszowskiego do zdrowego trybu życia. Swoje stoisko zaprezentowało Powiatowe Centrum Medyczne. Odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, wykonywano darmowy pomiar ciśnienia, udzielano porad dietetycznych. Można było wziąć udział w teście wiedzy o zdrowiu z nagrodami.
Panie ze Stowarzyszenia przygotowały pyszne ekologiczne i zdrowe przekąski a były to: chłodnik warzywny na botwince maślance i kefirze, carpaccio z buraczka z rukolą i sosem winegret i czosnkiem, sałatka z arbuza z serem feta i olejem lnianym, ciasto z jabłek i kaszy jaglanej, kanapeczki z chleba razowego z masłem i avocado lub z pasztetem z selera, pawik owocowy dla dzieci. Jak widać było więc w czym wybierać. Odwiedzającym nasze stoisko wszystkie przekąski bardzo smakowały.

Tekst: M. Gwizdek, fot. autor nieznany.
Więcej fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii Stowarzyszenia.


22-24.4.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” uczestniczyły w V edycji Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych "Regionalia" w Warszawie, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia 2016 roku.
Targi te to wydarzenie promujące bogactwo zdrowej i ekologicznej żywności, lokalnych produktów, a także kosmetyki naturalne, biżuterię, odzież, rękodzieło artystyczne i ludowe. Targi objęte były honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Członkinie Stowarzyszenia wraz z przedstawicielką Starostwa z Wydziału Promocji prezentowały Powiat Wieruszowski i Gminę Łubnice porzez wizualizację stoiska, oraz serwowanie produktów tradycyjnych: plendzy kartoflanych z Wójcina, wyróżnionych tytułem „Markowy produkt Powiatu Wieruszowskiego” i ciastka ze skwarek. Zainteresowanie naszymi produktami było bardzo duże, a oferowane produkty smakowały odwiedzającym nasze stoisko.

Imprezie towarzyszyły Targi Turystyki i Wypoczynku oraz Targi Agroturystyki, dlatego też dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta turystyczna naszego regionu. Rozdane ulotki, foldery i inne materiały promocyjne oraz przeprowadzone rozmowy z uczestnikami przedsięwzięcia, świadczą o atrakcyjności oferty turystycznej i kulturalnej. Młodzież, która odwiedzała targi szczególnie zainteresowała oferta biegu na orientację. Były pytania o gospodarstwa agroturystyczne na naszym terenie, ścieżki rowerowe i zabytki. Odwiedzających interesowała też działalność Stowarzyszenia, nasze osiągnięcia oraz bieżące działania. Udzieliłyśmy wywiadu dla  "Radia dla zagranicy".Pojawiły się zaproszenia na podobne imprezy w innych rejonach Polski. Udział w Targach był doskonałą okazją nie tylko do promocji naszych produktów tradycyjnych na szerszą skalę, ale także do nawiązania bezpośrednich kontaktów z różnymi organizacjami i firmami. Nie brakowało również miłych słów i gestów ze strony indywidualnych konsumentów, którzy uczestniczyli w targach oraz od innych eksponentów.

Tą drogą chcemy dodatkowo podziękować Starostwu w Wieruszowie oraz Wójtowi Gminy Łubnice za wsparcie finansowe naszego wyjazdu.
Udział w Targach Regionalia był ciekawym doświadczeniem dla nas jako wystawców i mamy nadzieję, że dobrze zaprezentowaliśmy nasz region oraz jego walory turystyczne i kulturalne.

Tekst i zdjęcia: M. Gwizdek.
Więcej fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii Stowarzyszenia.


20.3.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniu 20 marca 2016 roku członkinie Stowarzyszenia Gospodyń "Wójcin nad Prosną" uczestniczyły w 41 Jarmarku Wielkanocnym w Bierkowicach zorganizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej. Była to impreza folklorystyczna związana z obrzędami Świąt Wielkanocnych. Było wiele stoisk z rękodziełem ludowym i artystycznym, z wyrobami cukierniczymi i wędliniarskimi. Członkinie Stowarzyszenia miały okazję podziwiać "śląskie kroszonki", czyli jaja zdobione specjalnymi technikami oraz skosztować prawdziwego śląskiego kołocza. Stowarzyszenie Gospodyń serwowało odwiedzającym Jarmark plendze kartoflane z Wójcina i ciastka ze skwarek, nasze produkty tradycyjne i regionalne. Cieszyły się one jak zwykle dużym zainteresowaniem i bardzo smakowały. Stowarzyszenie promowało na Opolszczyźnie naszą wieś, gminę i powiat. Zwiedzający pytali o nasze produkty a także o atrakcje turystyczne na naszym terenie. Udział w Jarmarku Wielkanocnym był bardzo udany, może za rok znów tam się spotkamy.
Tekst i zdjęcia: M. Gwizdek.
Więcej fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii Stowarzyszenia.


05.3.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Stowarzyszenie Gospodyń to głównie kobiety. Z okazji ich święta zorganizowano imprezy, które miały uświetnić Święto Kobiet. W sobotni wieczór uczestniczyliśmy w seansie filmowym, po którym odbyła się uroczysta kolacja w gospodarstwie agroturystycznym "Na Nowinach". Na panie czekali tam również druhowie strażacy OSP z życzeniami i kwiatami!
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Kilka fotografii z tego wydarzenia znajdziecie w galerii.


06.2.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W ostatnią sobotę karnawału, tj. 6 lutego w CKW odbył się bal walentynkowy zorganizowany przez Stowarzyszenie na którym bawiło się ponad 100 osób.
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Tu zobaczysz całą galerię z balu walentynkowego 2016.


09.1.2016

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W sobotę 9 stycznia w świetlicy Centrum Kultury Wsi odbyło się spotkanie noworoczne Stowarzyszenia. Jak zwykle odbyło się na nim podsumowanie wydarzeń roku ubiegłego, omówienie czekających wyzwań na rok bierzący i zaplanowanych wydarzeń. Zarząd wręczył wszystkim drobne upomniki, a całośc spędzono przy skromnie zastawionym stole.
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Galeria ze spotkania noworocznego.


11.12.2015

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W piątek 11 grudnia wieczorem w Centrum Kultury Wsi odbyła się tegoroczna wieczerza wigilijna przygotowana przez Stowarzyszenie Gospodyń, OSP i Szkołę Podstawową. Tradycyjnie odbyły się więc Jasełka przygotowane przez dzieci z kl. IV. Uczestnicy połamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie życzenia świąteczne. Następnie wysłuchali koncertu kolęd w wykonianiu Chóru Parafialnego "Lutnia". Całośc przebiegała w miłej, przedświątecznej atmosferze.
Tekst i zdjęcia: A. Głąb.
Cała galeria z przygotowań do wigilii.


09.12.2015

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

Święta Bożego Narodzenia, mają swoją tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Chcemy ją pielęgnować i przekazywać najmłodszym, dlatego też jak co roku członkinie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną„ zorganizują spotkanie wieczerzę wigilijną. Jak co roku pielęgnujemy też tradycję pieczenia pierników wraz z najmłodszymi dziećmi i młodzieżą. Pod okiem swoich babć i cioć najmłodsi piekli pierniczki i drobne ciasteczka z kruchego ciasta, które będą słodkim upominkiem dla uczestników wieczerzy wigilijnej. Przypomnimy też o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że najmłodsi poznając dawne zwyczaje sami zachęcą rodziców do kultywowania tradycji. Jak wyglądało pieczenie ciasteczek i z jakim zaangażowaniem dzieci to robiły zobaczcie na fotografiach.
Tekst i zdjęcia: M. Gwizdek.
Cała galeria z przygotowań do wigilii.


18.10.2015

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W niedzielne popołudnie 18 października 2015 roku odbyło się kolejne, piąte już spotkanie z seniorami. Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń wraz z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej i druhami z naszej OSP, zorganizowali spotkanie w Centrum Kultury Wsi. Były występy dzieci szkolnych, okolicznościowe przemówienia, występ kabaretu z Jaśkowic, wspólne śpiewanie, loteria, zabawa i biesiadowanie przy obficie zastawionych stołach. Jako zaproszeni goście w spotkaniu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP - p. Elżbieta Nawrocka, Starosta Wieruszowski - p. Andrzej Szymanek, Wójt Gminy Łubnice - p. Henryk Ciosek, proboszcz parafii Wójcin - ks. kan. Józef Kaczmarek, oraz sołtysi z Wójcina i Andrzejowa.
Zdjęcia w galerii z V edycji Dnia Seniora.


19.9.2015

    Kliknij aby powiekszyć

 

 

W dniach 12-13 września 2015 roku, członkowie Stowarzyszenia Gospodyń „Wójcin nad Prosną” byli na dwudniowej wycieczce. W pierwszym dniu zawitaliśmy do Stankowic – wsi położonej w gminie Leśna, w powiecie lubańskim. Wizyta ta odbyła się na zaproszenie pana Krzysztofa Rozenbajger - Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Niezależnych Inicjatorów Wsi Aktywnej - NIWA” działającego w tej wsi. Program wizyty był bardzo ciekawy. Zwiedziliśmy Zamek Czocha w pobliskiej miejscowości Sucha, a potem zapory wodne - jedną w pobliżu Zamku na Jeziorze Leśniańskim, a drugą na Jeziorze Złotnickim. W godzinach popołudniowych odbyliśmy spacer po Stankowicach w towarzystwie pana Krzysztofa Rozenbajger. Oprowadził On nas po ważniejszych obiektach na wsi i ciekawie o nich opowiadał. Odwiedziliśmy gospodarstwa agroturystyczne, potem zwiedziliśmy kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej, ale największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła wizyta w Szkole Podstawowej. Z zewnątrz budynek szkoły nie zapowiadał tego, co zobaczyliśmy w środku i czego dowiedzieliśmy się. Piękne dekoracje w klasach, pomoce dydaktyczne a także relacja pana Krzysztofa o funkcjonowaniu i bieżącej działalności Szkoły Podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie „NIWA” - o zajęciach z dziećmi i o pozyskiwaniu środków zewnętrznych na potrzeby szkoły i lokalnej społeczności, to wszystko zrobiło ogromnie miłe wrażenie na wszystkich goszczących w tej szkole. Prowadzenie w/w Szkoły przez Stowarzyszenia „NIWA” nie jest sprawą łatwą. Wśród nas byli nauczyciele szkół podstawowych z terenu powiatu wieruszowskiego. Pani Zosia nauczycielka z długoletnim stażem powiedziała po wyjściu z budynku  Szkoły Podstawowej w Stankowicach, że „zobaczyliśmy szkołę bardzo dobrze wyposażoną w pomoce naukowe, budynek choć stary, ale bardzo zadbany, widać, że ludzie pracujący w tej placówce są prawdziwymi pedagogami kochającymi dzieci i swoją pracę”. Następnie przeszliśmy w kierunku gospodarstw agroturystycznych. Gościliśmy w „Stadninie Izery” u państwa Joanny i Grzegorza Chyłków – właścicieli stadniny zachowawczej rasy genetycznej konika polskiego i miłośników zwierząt, potem gospodarstwo agroturystyczne „Polana”, z ciekawą architekturą budynku a na koniec „Leszczynki” gospodarstwo pana Krzysztofa, położone u podnóża wzgórza o tej samej nazwie, na uboczu wsi, ale przez to bardzo malownicze, zachęcające do odpoczynku na łonie natury. Okazało się, że Stankowice to naprawdę wieś bardzo piękna, malowniczo położona i atrakcyjna na wycieczki piesze i rowerowe. Na zakończenie pobytu w Stankowicach miało miejsce otwarte spotkanie integracyjne w świetlicy wiejskiej w Stankowicach – nie tylko z członkami Stowarzyszenia „NIWA”, ale także z innymi chętnymi mieszkańcami wsi i okolic. Była to okazja do wymiany doświadczeń zdobytych w pracy w organizacjach pozarządowych. Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną” przekazało też materiały promujące naszą wieś - Wójcin, a także Gminę Łubnice i powiat wieruszowski.
Zaprosiliśmy również członków Stowarzyszenia „NIWA” do nas, do Wójcina, aby mogli zobaczyć nasze tereny. Zaproszenie zostało przyjęte. Na zakończenie spotkania był poczęstunek i wspólne tańce. Drugi dzień to zwiedzanie Zamku Frydland w Czechach oraz krótki spacer po mieście. Mogliśmy podziwiać przepiękny ratusz - budowlę bardzo ciekawą architektonicznie, rynek z odnowionymi kamienicami i ciekawą fontanną oraz kościół pw. Znalezienia Świętego Krzyża. W drodze powrotnej na krótko zatrzymaliśmy się w Świeradowie Zdroju. Zwiedziliśmy tam słynny Dom Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, oraz bardzo ładnie urządzony miejski deptak z licznymi sklepikami i restauracjami.
Wycieczka była okazją do odpoczynku a także poznania nowych miejsc i ludzi. Serdecznie dziękujemy jeszcze raz Panu Krzysztofowi Rozenbajger za to, że towarzyszył nam przez te dwa dni naszej wycieczki, za ciekawe opowiadania i różnoraką pomoc.
Mamy nadzieję, że mieszkańcy Stankowic przyjadą do Wójcina i będzie okazja do zrewanżowania się.
Tekst : M. Gwizdek.
Więcej zdjęć w galerii z wycieczki.


 

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2024.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej