top_banner

Rozdział 13.

Współczesny Wójcin.
(1990–2010)

Str. 9

Gospodarstwo Agroturystyczne na Nowinach prowadzi Maria Maślanka. Na miejscu znajdują się 2 pokoje dwuosobowe i 3 pokoje trzyosobowe z łazienkami oraz 3 pokoje z kuchnią w drewnianej chałupie wiejskiej. Można tam znaleźć miejsca przez okrągły rok z wyżywieniem całodziennym na miejscu.

  Pszczelarstwo ma w Wójcinie i okolicy bardzo dawną tradycję sięgającą czasów średniowiecznych, co można również prześledzić na podstawie informacji historycznych. Ilość tych gospodarstw, a co za tym idzie, ilość rodzin pszczelich w okolicznych pasiekach, zmieniała się w zależności od kondycji gospodarki i w ostatnich latach także od panoszących się nowych chorób wśród pszczół. Największego spustoszenia w ostatnich latach dokonał pasożyt zwany „warozą”. To za jego przyczyną wyginęła ponad połowa populacji pszczół na terenie naszego powiatu i całej Polski. Do przodujących gospodarstw pszczelarskich w Wójcinie zaliczyć należy pasieki prowadzone przez następujących mieszkańców:

Jana Tomaszewskiego (30 uli), Zbigniewa Tomaszewskiego (30 uli), Mikołaja Homzę (10 uli), Antoniego Cichosza, a dziś jego zięcia Andrzeja Szymaniaka (20 uli), Edwarda Witkowskiego (7 uli). W pierwszych latach po wojnie pasieki składające się z ponad 20 uli posiadali też Stanisław Zaton i Pędrak z wójcińskiej Galicji. Wśród pszczelarzy z najbliższych nam okolic wymienić należy również Adama Wilczyńskiego z Goli (30 uli), należącego do wójcińskiego koła pszczelarzy, i Tadeusza Wójcika (ok. 50 uli), nowego mieszkańca z niedalekiej Byczyny, nienależącego do naszego koła.
Istniejące do dziś koło pszczelarzy prowadzone jest od dawna przez pana Jana Tomaszewskiego – prezesa Koła Pszczelarzy. Zrzesza ono członków z trzech sąsiednich nam gmin, oprócz łubnickiej – także bolesławieckiej i czastarskiej.  Niedaleko Wójcina, bo w pobliskich Łowkowicach, urodził się przecież ksiądz, pszczelarz i uczony – Jan Dzierżon nazwany „ojcem współczesnego polskiego pszczelarstwa”. Jego muzeum można zwiedzić w Kluczborku.

Szkoła podstawowa

13. Szkoła w Wójcinie (w.pl: Galeria / Szkoła Podstawowa)  

Oświata, wychowanie i kultura – stanowią jedną z najważniejszych dziedzin aktywności państwa i społeczeństwa. W 2010 roku na terenie Wójcina znajdują się takie instytucje publiczne jak: Szkoła Podstawowa, Przedszkole Samorządowe, Wiejska Świetlica Profilaktyczna, Centrum Kultury Wsi Wójcin – Andrzejów i Biblioteka Publiczna. Wójcińska Szkoła, tak jak to było w latach dawniejszych, odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń naszej młodzieży. W roku 1999 nastąpiła w kraju kolejna reforma oświaty. Był to ostatni rok istnienia 8 – klasowej Szkoły Podstawowej. Postanowiono utworzyć wtedy sześcioletnie Szkoły Podstawowe, a po nich trzyletnie Gimnazja. W Wójcinie w wyniku tej reformy pozostała tylko sześcioletnia Szkoła Podstawowa. Starsze dzieci są dowożone autobusem do gimnazjum w Łubnicach.
Dzieci z klas 1–3, Szkoły Podstawowej w Łubnicach, pozostały w swojej szkole macierzystej, a klasy 4–6, z tejże szkoły, podzielono pomiędzy placówki szkolne w Wójcinie i Dzietrzkowicach. Pomysłodawcy mieli zapewne szczytne intencje, wzorowane na systemach zachodnich, ale wyszło jak zawsze! Szkoda tylko tych dzieci i rodziców. Ale to już najlepiej osądzi sama historia.

Nauczycielami, którzy pełnili funkcje dyrektora Szkoły Podstawowej w Wójcinie w okresie powojennym byli:

Władysław Piekielny 1945–1955, Piotr Baran 1955–1970, Stanisław Flis 1970–1984, Zofia Grabarz 1984–2001, Sławomir Smolnik 2001–2006, Jolanta Kucharska 2006 – do dziś.
Jako nauczyciele od czasów powojennych w naszej szkole pracowali (porządek alfabetyczny):

Sylwia Antoniewska, Anna Bachorska, Mariusz Betka, T. Błasiak, C. Brząkała, Alicja Chadryś, Krzysztof Domagała, Andrzej Dratwa, S. Fojtar, Maria Gaj, H. Gatner, J. Gatner, Alicja Malatyńska (Grondys), T. Hadam, Hampel, Wojciech Jarych, Kazimiera Kik, S. Kania, Kulak, Halina Małecka, Danuta Merta, Ewa Mięczkowska, J. Mrozek, Kazimiera Olek, Kijak, A. Knasiak, Irena Krzemińska, ks. Zbigniew Króczyński, K. Krzęć, J. Kulak, Karolina Musiewicz (Kulak), K. Lewiński, Wiesława Mączka, Stanisław Olek, B. Panaszek, Michał Pazek, Halina Perka, Eugeniusz Piasta, Tonisława Piasta, Mirosława Piekarska, J. Pietras, B. Pietrzak, ks. Zenon Podgórski, Maria Rojek (Chmielewska), Jolanta Ratajska, Janina Reszelewska, Ryszard Rydzewski, K. Rosiak, J. Rynkiewicz, H. Stępień, Zofia Teodorczyk, T. Tylkowska, A. Wejnert, Róża Wykrota (Białek), T. Wlaźniak, Jolanta Winiarska, H. Wolny, W. Woźniakowski, Monika Zadworna, Krystyna Żymełko…
(i inni których być może zapomniano tu wymienić.)

Aby być dokładnym należy tu wymienić także i tych nauczycieli, którzy pochodzą z Wójcina, albo tu na stałe mieszkają, a pracują w innym miejscu. Są to następujący nauczyciele:

Zbigniew Mendel, Zofia Ciborska (Flis), Hanna Flis, Zofia Szymaniak (Cichosz), Irena Konieczna, Grzegorz Domagała, Antoni Dulas, Beata Markiewicz (Falarz), Martyna Drobina (Wykrota), Aneta Dłubisz (Świątek), Romana Głąb (Wierzba), Jolanta Kik, Aldona Mączka, Ryszard Mączka, Zofia Olek (Flis), Alicja Wierzba (Kmiecik), Zbigniew Wierzba, pani Kubiak.

Dane na temat liczebności dzieci w wójcińskiej Szkole Podstawowej i w Przedszkolu Samorządowym posiadam następujące: w roku 1990, kiedy istniał jeszcze stary, 8 klasowy system, Szkoła Podstawowa posiadała 162 uczniów pochodzących tylko z obwodu szkolnego Wójcin – Andrzejów – Makowszczyzna.
Ostatnia klasa 8 opuściła mury szkoły w Wójcinie w dniu 21 czerwca 2000 roku. Absolwentami byli wtedy:
Cichosz Aleksandra, Cichosz Łukasz, Cichosz Monika, Czyż Szymon, Górny Paweł, Gryga Agata, Gryga Jacek, Jagieła Daniel, Kmiecik Grzegorz, Korek Agnieszka, Kośmider Magdalena, Kuna Grzegorz, Lis Rafał, Mączka Agnieszka, Mączka Grzegorz, Piasta Michał, Pietras Piotr, Polaszczyk Robert, Śmiałek Kinga, Śmiałek Magdalena, Tomaszewski Łukasz, Tomaszewski Przemysław, Wieczorek Aleksandra, Zabłocki Mateusz, Zataj Joanna, Zimoch Michał.

W roku 2000, a więc już w nowym systemie szkolnym, kiedy to istniały już 6 klasowe szkoły podstawowe i 3 letnie gimnazjum w Łubnicach - w szkole podstawowej w Wójcinie było 145 uczniów, a do tego jeszcze z Łubnic dowożono 60 uczniów z tamtego obwodu szkolnego.
W roku szkolnym 2007–2008 w 9 oddziałach ( klasy 0, I, II, III, IV a, IV b,V, VI a, VI b) uczyło się 135 dzieci, z tego z obwodu Wójcin – Andrzejów – Makowszczyzna – 89 uczniów, a z Łubnic i Ludwinowa – 46.
Dla uczniów mieszkających w odległości większej niż 3 km zorganizowany jest dowóz, który obejmuje ok. 70 osób.
W roku szkolnym 2010/2011 na 121 uczniów – z Wójcina jest 73, a z Łubnic – 48.
Jak widać z tego zestawienia przyrost naturalny uległ poważnemu zahamowaniu. Nie jest to jakimś zaskakującym wynikiem, bo tak też jest w zdecydowanej większości szkół w Polsce. Choć zdarzają się i wyjątki, ot choćby na terenie naszej gminy, takim wyjątkiem są jedynie Dzietrzkowice, gdzie ilość dzieci utrzymuje się od lat na dość wysokim i stabilnym poziomie, pomimo zmniejszającego się wszędzie przyrostu naturalnego i liczby dzieci w szkołach wiejskich. 
Na dzień dzisiejszy (2010) w szkole pracują następujący nauczyciele:
Jolanta Kucharska – dyrektor, Bednarek Barbara, Bednarek Elżbieta, Ciećka Dorota, Chadryś Iwona, Garczarek Gabryjela, Janas Maria, Korek Kamila, ks. Króczyński Zbigniew, Mamczak (Kik) Grażyna, Musiewicz (Kulak) Karolina, Rossa Aneta, Smok Agnieszka, Smolnik Marzena, Smolnik Sławomir.
Innymi pracownikami szkoły są:
Dorota Mendel (Kurowska), Agnieszka Górka (Wieczorek), Wioletta Pietras, Jarosław Chałupka, Danuta Lis, Kamila Piasta (staż).

 

Copyright © by Andrzej Głąb Wójcin 2009 - 2024.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej