top_banner
Gola nad Prosną

Gola nad Prosną

str. 1

Miejscowość Gola to wieś położona bezpośrednio nad rzeką Prosną, na prawym jej brzegu, na pograniczu dwóch województw: opolskiego i łódzkiego.
Administracyjnie sołectwo Gola należy do gminy Bolesławiec, powiatu wieruszowskiego, województwa łódzkiego.
Gola już dziś nie należy do tej samej gminy co Wójcin, jednak od samego początku swojego istnienia była związana z parafią wójcińską, kiedyś także terytorialnie, bo do 1973 roku.
Ta "mała" osada wiejska jest malowniczo położona pomiędzy lasami i łąkami w dolinie rzeki Prosny. Tutaj też krzyżują się główne szlaki turystyczne w naszej okolicy.
Z Goli jest tylko 4 km. do pobliskiej Byczyny, 5 km. do Bolesławca, 1 km. do zamku DPS Chróścin, 2 km. do wsi Chróscin i także 2 km. do Wójcina. Niedaleko przebiega DK nr. 11, najbliżej do niej jest w Gołkowicach ( 2 km). Tuż za Prosną jest mała osada Piaski, ale dziś w dokumentach funkcjonująca już jako Gołkowice.
Na koniec października 2010 roku na Goli zameldowanych było 174 mieszkańców, istniało 60 zabudowań mieszkalnych, w tym 5 drewnianych.

W Goli znajdują się dwie kaplice kościelne. Jedna jest własnością prywatną mieszkańca Goli, wybudowana ok. 1896 roku, dziś już nieużytkowana, druga zaś nowo wybudowana i uroczyście poświęcona 13.05.2010 roku, dziś służy mieszkańcom Goli jako kościół filialny sąsiedniej parafii Wójcin. Kaplica ta (a raczej kościół) jest pw. Matki Boskiej Fatimskiej, nieprzypadkowo powiązana z datą zamachu na JP II.
Na Goli działa też gospodarstwo agroturystyczne "Gościniec nad Prosną", funkcjonuje jeden sklep spożywczo-przemysłowy.

Do roku 1939 działało tu przejście graniczne pomiędzy Polską a Niemcami. Prawdopodobnie też tutaj lub w pobliżu, wojska niemieckie naruszyły granicę państwową około godziny 4:30 rano, 1 września 1939 roku, a więc jeszcze przed oddaniem strzałów z pancernika Schleswig-Holstein o 4:45 na Westerplatte, uważany powszechnie za moment rozpoczęcia II wojny światowej.

Historia w skrócie:
W końcu XVI wieku na zachód od Wójcina pojawił się nowy folwark o nazwie „Gola”. Nazwa ta wzięła się zapewne od określenia miejsca pośród lasów, nieporośniętego drzewami, polany leśnej. Pierwsza pisana wzmianka zachowała się z dokumentów lustracyjnych majątków królewskich (Lustracja 1616; Lustracja 1628). Dowiadujemy się tam dwukrotnie, że istniał w tamtych czasach folwark w Goli (Na Golej, na Golicy). Przy tym folwarku znajdowała się też komora celna i młyn, a mieszczanie z Bolesławca otrzymali przywilej od króla Stefana Batorego w 1579 roku, uprawniający ich do pobieranie opłat celnych w trzech miejscowościach nad Prosną: w Bolesławcu, Wieruszowie i przy folwarku Goli. (Lustracja 1616, s.162) Ten przywilej Stefana Batorego byłby więc pierwszą informacją pisemną o Goli. W odległości około półtora kilometra na zachód od Goli, tam gdzie dzisiaj znajdują się łąki, archeolodzy odkryli ślady osadnictwa prehistorycznego. Również w samej Goli odkryto kilka stanowisk po ludach koczowniczych żyjących kilka tysięcy lat p.n.e. (kultura tardenuaska) i kilka stanowisk po osiadłych ludach „kultury łużyckiej” (XV–V w p.n.e.).

Poniżej znajdują się odnośniki do dalszych stron o Goli:

Galeria zdjęc z Goli i okolicy

Zdjęcia historyczne Goli

Poświęcenie nowej Kościoła - kaplicy - 13 maj 2010

Obraz MB Częstochowskiej na Goli 9.03.2011

Historia OSP Gola

100 lecie OSP Gola - 4.09.2011

Odpust MB Fatimskiej - 13 maj 2012

Boże Ciało - 7 czerwca 2012

Odpust - 13 maj 2013

Odpust - 18 maj 2014

Niniejsza strona jest tylko początkiem szerszego atrykułu poświeconego Goli, proszę o cierpliwość - lub też o pomoc w napisaniu szerszego opracowania. Adres kontaktowy

    

 

 

 

 

Zapraszam do galerii poniżej ...

Website designed by Paweł Mączka spunky.pl@gmail.com
Copyright © by Andre, Wójcin 2009 - 2015.
Strona wykorzystuje pliki cockies do monitorowania i obsługi więcej